Setkání GWG a XWG v Mosonmagyaróvár 2024

Reportáž zahájím pro jistotu vysvětlením zkratek:
GWG = Goodeid Working Group [1]

XWG = Xiphophorus Working Group [2]

(Foto: Márk Liziczai)

Obě mezinárodní pracovní skupiny pro gudeje a xify ale už jistě znáte. A asi ani nebudete muset složitě přemýšlet, kde bychom našli město, ve kterém se letos společné setkání konalo. Maďarštější název si nedovedu představit :-).

Mosonmagyaróvár si pořádání rozhodně zasloužil, resp. zdejší Kossuth Lajos Gimnázium. Už jedenáctým rokem zde chovají gudeje a jejich „KLG Goodeid projekt“ je v rámci GWG velmi známý. Inspiroval už mnohé další školy v Evropě a bylo povzbuzující vidět na vlastní oči nejen akvária, ale hlavně všechny ty děti, které se o ryby starají a s velkým zájmem se zúčastnily programu o víkendu 11.-13. 10. 2024. Márk Liziczai, který projekt inicioval kdysi jako student a před pár lety se na školu vrátil jako učitel, může být plným právem na svou práci hrdý.

Historický snímek školních akvárií. Dnes už jsou ve dvou mezipatrech.
(Foto: KLG Goodeid Projekt)
Xenotoca variata v jednom z akvárií.
(Foto: KLG Goodeid Projekt)

Celá sobota byla věnována přednáškám a diskusím. První vystoupil tradičně Michael Köck, který nám přiblížil Plán G, ambiciózní projekt na záchranu gudejí pro příštích 10 let přímo v Mexiku. Po něm představila Arely Ramírez z Morelie tři projekty – ve slavném Teuchitlánu a v jezerech Camécuaro a Zacapu. Becky Goodwin ze Zoo Chester měla příspěvek o EEP pro gudeje, tedy o jejich chovech v evropských zoologických zahradách. A gudejí blok před obědem zakončil právě Márk Liziczai povídáním o KLG Goodeid projektu a jedenácti letech chovu gudejí ve škole.

(Foto: Mónika Magyarné Kiss)
(Foto: Gyöngyi Hoskó)

Část věnovanou xifám jsem zahájila já s příspěvkem Pět lokalit Xiphophorus montezumae – krátký výtah z něj najdete v tomto čísle Akvária. Po mně si místo u katedry vysloužili postupně dva chovatelé xif, kteří jsou v našich kruzích oblíbení nejen pro své výsledky, ale i velmi přátelskou povahu. Byl to Erwin Radax z Rakouska se svou Evolucí od akvaristy ke xifoforistovi a po něm maďarský Dávid Urbányi, který svou prezentaci nazval Xiphophorus – jak to dělám já.

(Foto: Márk Liziczai)

Na přednášky navazovaly ještě diskuse na různá témata ve dvou třídách (jeden program byl speciálně pro studenty). K tomu si připočtěte výměny ryb, vášnivé i velmi přátelské debaty o přestávkách na chodbě nebo při společných jídlech, prohlídku školních akvárií (kromě gudejí a xif mají i zookoutek s širším rozsahem) a nedělní výlet do zoo v Győru. Program byl skvělý a přijeli sem opět lidé od Portugalska po Norsko, od Slovinska po Velkou Británii (a letos přijela i delegace z Mexika!).

(Foto: Márk Liziczai)

Gymnázium se pořádání akce ujalo s největší vážností. Získali podporu města i dalších sponzorů a vytvořili perfektní zázemí. Studenti i učitelé se postarali o výzdobu a bohaté občerstvení a s velkým zájem s námi mluvili nejen o rybách.

(Foto: Márk Liziczai)
(Foto: Márk Liziczai)

Byl to veskrze pozitivní víkend a děkuji všem parťákům bojujícím na poli ochrany sladkovodních ryb, seriózním chovatelům, nadšencům a učitelům i studentům za pořádnou dávku energie a inspirace.

(Foto: Mónika Magyarné Kiss)

Podobné příspěvky