Acmella repens

Severoamerická rostlina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) je další z méně známých akvarijních rostlin. Na první pohled zaujme neobvyklou barvou listů, které i v jednom trsu tvoří neuvěřitelnou mozaiku odstínů od žlutozelené po sytě fialovou. Se sílícím osvětlením převládá fialová barva. Listy jsou zhruba 2–4 cm dlouhé, vstřícně rostoucí s každým patrem o 90 stupňů otočeným (křižmostojné). Vyrůstají na tuhém tmavě fialovém stonku, který je nápadně rovný.

(Foto: Pavlína Pevná)
(Foto: Pavlína Pevná)

Po střihu se rostlina ochotně větví a boční výhony rostou hned u hlavního stonku opět kolmo k hladině. Netvoří adventivní kořeny.

(Foto: Pavlína Pevná)

Acmella roste středně rychlým tempem, nároky na osvětlení má střední až vyšší. Bez CO2 a pravidelného hnojení roste pomalu, má menší a hůře vybarvené listy, ale dá se takto udržet, kdežto při nízkém osvětlení poměrně rychle chřadne. Hodí se do středních partií akvária, při umístění v zadní části nejsou listy – vzhledem k naprosto kolmému růstu  i  bočních  výhonů  –  pro pozorovatele zepředu tolik přehledné a jejich krása tedy nevynikne. Nad hladinou velmi snadno přechází do emerzní formy a na rozdíl od submerzního stonku roste plazivě, listy jsou větší, sytě zelené, hodí se tedy i do paludárií.

(Foto: Pavlína Pevná)
(Foto: Pavlína Pevná)

Podobné příspěvky