Jan Burzanovský: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie

Třetí kniha zkušeného akvaristy Honzy Burzanovského mne opravdu zaujala. Velká škoda, že vyšla jen v omezeném nákladu a pouze pro potřeby členů České labyrintkářské asociace.

Začnu trochu netypicky chybami, aby následně vynikly klady, kterých je mnohonásobně více.

Kniha má svoje mouchy. Pochopitelně, takové dílo může být jen těžko bez chyb. Občas mne při čtení „praštilo do očí“ nějaké to hovorové, či nespisovné slovo. To je něco, co v odborném textu působí nepatřičně. Na rozdíl od autorovy předchozí knihy (Homo ichtyologus I . – recenze v Akváriu č . 55), která měla skvělou grafiku i typografii, zde je sice perfektní grafická úprava, ale téměř na každé stránce je vidět, že finalizace typografie textu byla uspěchána. Nijak to nesnižuje kvalitu informací, ale je to škoda. Některé chyby, a není jich mnoho, vznikly evidentně z přehlédnutí – např. popis „Larvy komára pisklavého“ je umístěn u fotografie jeho kukel, párkrát jsem narazil na přesmyk písmen atd.

A to je ze záporů kupodivu všechno. Teď už budu jenom chválit, protože je opravdu co.

Pro tisk autor zvolil křídový papír, což bezesporu zvýšilo kvalitu fotografií (ty jsou mimochodem opravdu skvělé), ale zároveň se zvýšila i hmotnost a částečně i cena knihy. Přesto byla rozebrána prakticky okamžitě.

Ačkoli se jedná o odborný text, je zároveň příjemně čtivý. Obsah je rozdělen do 17 kapitol a 53 podkapitol. Nebudu tuto recenzi zahlcovat jejich výčtem, tak alespoň pár těch, které jsou důležité pro akvaristy: Životní prostředí v areálu rozšíření bojovnic, Systematika, Rozmnožování bojovnic, Zdravotní problematika bojovnic, Výživa bojovnic, Skupiny bojovnic stavějící bublinová hnízda, Skupiny tlamovcových bojovnic. Text těchto kapitol je na více než 500 stranách, ale protože kniha jich má přes 600, je jasné, že se autor nad tématem hodně „rozkročil“. Musím velmi ocenit detailní povídání o rozmnožování, nemocech a výživě, které je psané svižně, srozumitelně a s řadou vsuvek osobních zkušeností. Velmi pečlivě je zpracována i kapitola o systematice bojovnic.

Těžiště knihy je samozřejmě v popisech jednotlivých druhů. Každému se věnuje 2 –6 stran, které obsahují sylabus originálního popisu (chválím výborný překlad), mapku rozšíření, fotografie obou pohlaví, někde i tření, fotografie biotopu a často i fotografie holotypu. Takto je zde popsáno 93 druhů. Pokud bych započítal i geografické formy a dosud nepopsané druhy (kterým je ovšem věnováno méně prostoru), dostal bych se až na číslo 174!

Nemalou částí knihy (asi 120 stran) je popis biogeografických linií a geografie jihovýchodní Asie + drobné medailonky objevitelů, cestovatelů, přírodovědců a akvaristů, jejichž životy se nějakým způsobem s touto částí světa protnuly. Osobně mne geografické pasáže nijak nechytly, protože obsahují celkem známé informace, které jsou navíc i v řadě jiných publikací a považuji je za nadbytečné. Tedy – považoval jsem. Při rozhovoru s několika kamarády jsem zjistil, že oni tyto pasáže naopak považují za přínos. Záleží tedy na tom, s jakými vstupními znalostmi berete knihu do ruky.

V závěru knihy jsou i tři nezvyklé kapitolky, které mne naopak nadchly:
  • Zkratky institucí v popisech – seznam světových ústavů a institucí, v jejichž depozitářích jsou uloženy vzorky asijských labyrintek.
  • Zkratky binomické literatury – pravděpodobně úplný seznam všech možných zkratek, se kterými se můžete v popisech setkat. A myslíte-li si, že těch pár zkratek si vždy nějak vygůglíte, tak vězte, že z těch 88 zde uvedených jich ztotožníte jen zlomek.
  • Důležité taxonomické vysvětlivky – detailní popis a význam všech 10 typů dokladových exemplářů.

Celkově musím napsat, že kniha je skvělá a rozhodně má cenu mít ji v knihovně. Bohužel, kdo s její koupí zaváhal, už to nenapraví

Publikace: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie Autor: Jan Burzanovský Vydavatel: Jan Burzanovský – vlastním nákladem Rok vydání: 2024 Rozměr: 14,8 x 21,0 cm Rozsah: 638 stran

Cena: 750 Kč

Podobné příspěvky