L’Aquàrium Barcelona (1)

První dojem a tropická mořská akvária

Akvárium v Barceloně je skvělé. Takhle jednoduše by se to dalo shrnout a mohla bych vás už jen zasypat fotkami, ale vydržte chvíli. Možná i dlouhou chvíli – jelikož fotek mám moc a jsou na nich velmi zajímaví tvorové, o které vás nechci připravit, rozdělím reportáž na díly. Budou zhruba odpovídat členění celé expozice, kde postupně procházíte mediteránem, okolo tropických moří a nakonec vás čekají medúzy, malé naučné expozice, tučňáci a sladkovodní nádrže. Začneme ale od prostředku, od tropických moří – část věnovaná Středozemí je totiž tak rozsáhlá a pozoruhodná, že jí chci věnovat mnohem více místa, než je k dispozici v tomto čísle.

Až si prohlédnete první díl reportáže (a jistě vám v ní neunikne odkaz na sladkovodní část!), podívejte se také na poslední stranu tohoto vydání :-).

L’Aquàrium Barcelona.
(Foto: Markéta Rejlková)

Já jsem akvárium navštívila na konci března 2023. Přišla jsem hned ráno a počkala pár minut, abych spolu s pěticí dalších turistů mohla vstoupit do klidné budovy. Víc nás tam v tu chvíli nebylo. Přijít ráno rozhodně doporučuju, protože se prostory postupně zaplňovaly a ve vrcholné turistické sezóně, o víkendech a při návštěvách školních skupin je zážitek určitě diametrálně odlišný. Zvu vás teď na klidné pokoukání, s maličkou dávkou trpělivosti jsem mohla být u každého akvária úplně sama.

Možná vám připadne, obzvlášť pokud jde o nádrže reprezentující tropická moře, že jste určitě jinde viděli barevnější a atraktivnější akvária. Ale (ohromné!) kouzlo Barcelony pro mě spočívá v prostoru, nápadech, klidu. Tady nehltáte, klidně pozorujete. Snad se mi povede atmosféru trochu přiblížit.

Ještě před vstupem do budovy nás zaujmou plakáty, upozorňující na probíhající programy nebo atrakce. Nejsem žádný velký aquascaper, ale pokud zahlédnu odkaz na Takashi Amana, pohne to se mnou. Je to mimo jiné příslib, že tady bude něco i pro našince, nejen rejnoci a koráli! Potápění ke žralokům už je teď taková klasika velkých veřejných akvárií, axolotl naopak otazník. A nebo taky pozvánka na jeden z dalších dílů reportáže :-).
(Foto: Markéta Rejlková)
Za pokladnami je překvapení, expozice ulit různých mořských plžů. Je to několik velkých vitrín.
(Foto: Markéta Rejlková)
Pokud byste chtěli kolem vitrín jen tak proletět, radši se na ně vůbec nedívejte. V opačném případě vám hrozí, že zachytíte pohledem něco podivného a/nebo krásného – a než se nadějete, už vás předbíhají směrem k živým exponátům další návštěvníci.
(Foto: Markéta Rejlková)
Naprostá většina návštěvy se odbývá v temných chodbách. Než se do nich ale zanoříme, a potom znovu předtím, než vejdeme do sladkovodní části, máme možnost vyhlédnout okny do přístavu a projít se kouskem bambusového háje.
(Foto: Markéta Rejlková)
Rozpis komentovaného krmení a dalších aktivit je dnes samozřejmým prvkem veřejných akvárií. Co mě ale překvapilo, byla velká tabule s informacemi o tom, že L’Aquàrium Barcelona je průkopníkem v používání LED osvětlení nad akvárii. Znělo to jako největší novinka a velice pokroková záležitost, přitom je to dnes už prakticky standard.
(Foto: Markéta Rejlková)
Tropická část nás přivítá žraloky. Tohle ale nejsou jediní zástupci těchto atraktivních predátorů, další najdeme v obří nádrži se středozemními druhy.
(Foto: Markéta Rejlková)
Na tomto snímku můžete dobře vidět, jak velká jsou jednotlivá akvária. Před naprostou většinou je zábradlí, které víc než bariéra zabraňující v přístupu funguje jako opěra usnadňující klidné, dlouhé pozorování.
(Foto: Markéta Rejlková)
V tomto akváriu byla asi nejpestřejší sbírka korálů. Nepatřili mezi nejnáročnější ani vzácné druhy, ale různé malé rybky se na útesu cítily velmi bezpečně.
(Foto: Markéta Rejlková)
Rozrůstající se Sinularia dura (uprostřed), na dně nejdou přehlédnout Fungia sp. (vlevo) a Cynarina sp. (vpravo).
(Foto: Markéta Rejlková)
Tato nádherná zéva Tridacna derasa je ještě poměrně mladá, může dorůst délky až 60 cm!
(Foto: Markéta Rejlková)
Kněžík Halichoeres chloropterus.
(Foto: Markéta Rejlková)
V tomto akváriu plavalo hodně běžnějších druhů ryb, ale díky prostoru bylo možné si jejich „poletování“ hezky vychutnat.
(Foto: Markéta Rejlková)
Klaun očkatý (Amphiprion ocellaris) nikdy neomrzí, obzvlášť takhle v hejnu s rozložitou sasankou.
(Foto: Markéta Rejlková)
Králíčkovec skvrnitý (Siganus guttatus) bývá v akváriích k vidění zřídka, což je škoda.
(Foto: Markéta Rejlková)
Štětičkovec Paracirrhites arcatus toho moc nenaplave, ale rozhodně mě zaujal!
(Foto: Markéta Rejlková)
Nádrž č. 14 představuje Karibské moře. Po stranách i nahoře jsou cedule s dostatkem informací o prostředí i druzích.
(Foto: Markéta Rejlková)
Tohle akvárium bylo primárně určené pro jedovaté a/nebo dravé ryby. Líbil se mi design skal a členité prostředí.
(Foto: Markéta Rejlková)
Perutýn ďábelský (Pterois miles). Na první pohled se velmi podobá známějšímu druhu Pterois volitans, ale tento žije v Rudém moři a nově bohužel také ve Středozemí.
(Foto: Markéta Rejlková)
Další průhled mezi skalami, který vzbuzuje dojem hloubky. Tady dominovali bodloci.
(Foto: Markéta Rejlková)
V popředí žlutá Muricea elongata, za ní rozložitý Sarcophyton sp. Shora nám do snímku nakukuje nápadný bodlok běloprsý (Acanthurus leucosternon).
(Foto: Markéta Rejlková)
Chňapal vláknoploutvý (Symphorichthys spilurus) probouzel nadšení u většiny přihlížejících. Je to velká a krásná ryba.
(Foto: Markéta Rejlková)
Tohle velké otevřené akvárium s objemem 76 tisíc litrů představuje atol. Celkové pojetí se mi moc líbilo, ať už malbou na stěně a osvětlením, tak už právě tou otevřeností v horní části.
(Foto: Markéta Rejlková)
Z ryb dominovali různí bodloci, uprostřed je také ostenec Balistoides conspicillum a u dna např. králíčkovec liščí (Siganus vulpinus), klipka Heniochus acuminatus a pomec Pomacanthus paru. Také tam byly tři druhy žralůčků.
(Foto: Markéta Rejlková)
Velmi jednoduše zařízená nádrž – ale byla by chyba ji minout, skrývá poklad!
(Foto: Markéta Rejlková)
Řasovník protáhlý (Phyllopteryx taeniolatus) je velmi choulostivým tvorem a chová se vzácně.
(Foto: Markéta Rejlková)

Podobné příspěvky