Korejské akvakavárny

Už několik let žiji na opačném konci kontinentu, v Jižní Koreji, a jsem moc rád, že mohu propojovat světy akvaristických nadšenců prostřednictvím reportáží z Dálného východu. Dnes se zaměřím na fenomén akvarijních kaváren, které často nazývám „akvakavárny“. Tento koncept označuje podnik, který nabízí veškerý komfort kavárny a zároveň se může pochlubit více než jednou nádrží k pozorování.

Korejské podmínky pro rozvoj kaváren jsou obecně ideální. Klíčovým faktorem je skutečnost, že domácí prostory jsou často příliš stísněné pro jakoukoli pracovní či studijní činnost, což vede k upřednostňování kaváren coby míst pro tyto aktivity. Každá kavárna se snaží vyniknout v konkurenci svou výjimečností a příjemnou atmosférou. Část kaváren přidává do svého designu interakci se živými tvory. Proto můžeme narazit na kavárny s kočkami, psy, mývaly, prasaty, ovcemi a samozřejmě i s rybičkami. Poslední zmíněné mají díky dostupnosti akvárií v městském prostředí oproti jiným „živým“ kavárnám konkurenční výhodu a v počtech, k mé radosti, jasně vedou. Momentálně jich eviduji 144 (určitě jsem nenašel všechny) a další stále vznikají. Navštívil jsem několik z nich v Soulu a Suwonu a na následujících řádcích stručně popíšu ty nejlepší.

Dreaming Lake

Dreaming Lake je má oblíbená akvakavárna, kde jsem napsal většinu svých článků a kterou provozuje majitel jediného obchodu v Koreji specializovaného na jezero Tanganika. Podnik vznikl spojením zápalu majitele pro akvaristiku a snem jeho ženy vlastnit kavárnu.

(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)

Aqupia

Aqupia je kavárna, která vznikla jako rozšíření rybí veterinární praxe. Že jde z pohledu majitelů o více než jen práci dokládají perfektně udržovaná hi-tech akvária a velmi příjemné prostředí kavárny. Šestipatrový dům je snad nejvšestrannější akvaristická budova vůbec; nabízí veterinární služby, prodej akvaristických potřeb a akvakavárnu.

(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)

Cafe Ara

Cafe Ara je jednou z mála kaváren, která se specializuje  na mořská akvária s objemem v řádech tisíců litrů. Název člověka přivede na myšlenku jihoamerických papoušků. Jaké překvapení, když mě po vstupu přivítali žraloci několika druhů! Jedinou sladkovodní výjimkou je nádrž pro baramundi malajské, kteří jsou v asijských zemích velmi populární a zřídkakdy v korejských akvakavárnách chybí.

(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)

Aqua Garden

Aqua Garden, která v současnosti provozuje tři pobočky, nabízí trochu odlišný zážitek. Já jsem navštívil podnik v obchodním centru na jihovýchodě Soulu, který se nachází hned vedle plnohodnotné mořské zoo Lotte Aquarium. Než jsem si objednal své studené Americano, obdivoval jsem akvárium s tlamovci a venkovní prezentaci kavárny. Po objednávce přišlo dilema – kde si sednout? Bylo tu nepřeberné množství míst a já měl chuť sedět úplně všude. Nakonec jsem se uvelebil před nádrž o rozměrech 600 x 130 x 110 cm s obrovskou rozmanitostí druhů a začal psát tento článek.

Celá kavárna je plná akvárií. Větší nádrže po obvodu jsou podélně spojované, vedou až za roh a obsahují i desetitisíce litrů vody. Menší jsou výstavní kousky hi-tech rostlinných uměleckých děl naplňující sousloví akvarijní zahrady. Na každém akváriu se nachází štítek autora akvária a QR kód, který odkazuje na technické a biologické specifikace. U některých z „rozumně“ dimenzovaných akvárií je dokonce uvedena i cena. Součástí podniku je, podobně jako u ostatních akvakaváren, tzv. showroom, kde si zájemce o první akvárium přijde na své.

Návštěvu Aqua Garden jsem si velmi užil. Jak jsem již zmínil na začátku, tato akvakavárna na mne díky monumentálnosti akvárií působila trochu jinak než ty ostatní – téměř jako zastávka na kávu v zoo.

(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)

Korejské akvarijní kavárny nabízejí fascinující zážitek a také významně přispívají k rozšíření místní komunity akvaristů. Díky nadšeným a ochotným zaměstnancům tyto kavárny usnadňují nováčkům získání kvalitních informací do začátku a s asistencí obsluhy si často mohou snadno pořídit veškeré potřebné vybavení. Těším se, až si do podobné kavárny zajdu při jedné z příštích návštěv své vlasti.

Podobné příspěvky