Okénko do Zoo Ostrava 4/2025
Příležitostné novinky z akvaristického dění v naší zahradě. Občas se tam staneme svědky něčeho pozoruhodného, o co by byla škoda se nepodělit. Někdy je to chovatelský úspěch, jindy zase neúspěch a velmi často výzva. Na článek to není, ale do Okénka to vystavím, ať se můžeme společně učit, trápit i radovat.
Uplynulé měsíce se nesly ve znamení rekonstrukcí nebo nutných oprav hned několika expozic, takže spousta nádrží (i práce) byla vyčleněna pro ryby odstěhované do dočasných domovů v zázemí zoo. Zbrzdilo nás to v některých chovatelských aktivitách, ale i tak se toho děje pořád hodně. Tentokrát se v Okénku podíváme výhradně do zázemí.
Z berlínské zoo jsme získali tři nové druhy labyrintek: Parosphromenus anjunganensis, Betta livida a Betta rutilans. Labyrintky nám celkem jdou a baví nás, navíc jde o ohrožené druhy, v akváriích málo zastoupené. Nemáme pro ně místo v expozici, ale právě z důvodu jejich ohrožení je chceme chovat alespoň v zázemí. Dnes už zoologické zahrady ani zdaleka neslouží jen zábavě, kromě vzdělávání veřejnosti a podpory ochranářských projektů přímo v místě výskytu ohrožených zvířat (tzv. in situ) se podílíme na vzniku a udržení záložních populací v lidské péči (ochrana ex situ). Možná se divíte, proč takovou všeobecně známou věc píšu, ale pro mnoho lidí jsou zoo bohužel stále na úrovni cirkusu…
Obě nové bojovnice jsou si velmi podobné, B. rutilans je „jednodušeji“ červená. Chováme je v černé vodě v nádržích se spoustou úkrytů. To samé se vlastně dá říci i o rájovčíkovi P. anjunganensis; narozdíl od P. linkei, kterého už několik let úspěšně odchováváme, je tento druh také typicky černovodní a tyto podmínky vyžaduje i v akváriu.

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)
Všechny ryby k nám přišly mladé, ale B. rutilans se už začaly vytírat a od rájovčíků máme i mláďata. Odchov mnoha desítek mláďat nás potěšil i u cichlidek Telmatochromis vittatus, které čekají na stěhování do úplně nové tanganické nádrže.

(Foto: Markéta Rejlková)
Fotograficky se nyní vrátím i k druhu Ptychochromis insolitus, ikonické madagaskarské cichlidě, jejímuž příběhu jsme se na stránkách Akvária věnovali víckrát (v č. 30 a 60). Tyto ryby strašně pomalu rostou, u nás první odchovaná generace po 3,5 roce začíná konečně vypadat „hotově“.

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)
Obojživelníkům se na stránkách Akvária věnujeme zcela výjimečně, ale např. ryze vodní druhy žab jsou pro akvárium jako stvořené a běžně se s nimi setkáme v obchodech i na burzách. Je tedy na čase tuto absenci napravit. Z plzeňské zoo jsme už před nějakou dobou získali vzácně chovaný druh drápateček: Pseudhymenochirus merlini. Výhledově by u nás měly nahradit mnohem známější příbuzné, Hymenochirus boettgeri. S těmi máme dlouholeté zkušenosti a jejich odchov je snadný. P. merlini pro nás zatím zůstává výzvou.

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)
Závěr tohoto Okénka pak bude patři nožovkám běločelým (Apteronotus albifrons), hodonínskému hurikánu a ostravskému přirozenému prvoodchovu!

(Foto: Markéta Rejlková)

(Foto: Markéta Rejlková)