Novinky z rybího světa 1/2025
Na úvod novinek si opět po roce vypůjčím čísla z výroční zprávy SHOAL [1], která nabízí již počtvrté kompletní seznam druhů sladkovodních ryb, které byly nově popsány v průběhu uplynulého roku. Podle této zprávy bylo za rok 2024 vědecky popsáno celkem 260 nových rybích druhů, což je o 17 více než v roce předchozím. Prvenství má tentokrát Asie, odkud bylo popsáno 137 nových druhů, následuje Jižní Amerika s 84 druhy, Afrika s 28 druhy, Evropa a Severní Amerika – po 4 druzích – a poslední je Oceánie se 3 novými druhy (chybička se vloudí, já napočítala 4 a dočtete se o nich v závěru novinek).
Výroční zpráva je stejně jako tři předchozí volně ke stažení na webu [1] a kromě souhrnných informací a kompletního seznamu nově popsaných druhů v ní najdete čtivě zpracované podrobnější informace o několika vybraných druzích a rozhovory se zajímavými lidmi – ichtyology, kteří se na vědeckých popisech nových druhů ryb významně podílejí. Pokud ovládáte angličtinu, opravdu doporučuji. Je to pěkné čtení 😊
Enteromius niggie Scheepers et al., 2024
Čím jiným začít, než zlatou rybkou? Dostala jméno Enteromius niggie a popsána byla z řeky Steelpoort v říčním systému Limpopo v Jihoafrické republice.

(Zdroj: [2])
Druh je dalším z řady důkazů toho, že diverzita ryb není ani zdaleka zdokumentována. Bližší studium sladkovodních ryb, o kterých se dříve myslelo, že jsou jen morfologicky variabilní, ukazuje na existenci divergentních linií s mnoha odlišnými druhy. V jižní Africe má řada druhů rodu Enteromius buď mimořádně velké nebo nespojité areály rozšíření, což by mělo být u sladkovodních ryb s omezenými možnostmi šíření mezi říčními systémy vzácné. Jedním z takových druhů je parmička Neefova (Enteromius neefi). Tento druh byl popsán Greenwoodem v roce 1962 [3] a dosud se myslelo, že jeho areál je nesouvislý, zahrnující jednak řeky v severovýchodní části Velkého srázu v Jihoafrické republice a Svazijsku, a jednak toky v povodí horní Zambezi v Zambii a jižní části povodí Konga v Demokratické republice Kongo. Pomocí molekulárních a morfologických metod byly zkoumány odlišnosti mezi dvěma populacemi parmiček, které obývají tyto dvě od sebe přibližně 1000 km vzdálené oblasti, a výsledkem je popis nového druhu Enteromius niggie. Faktem je, že druhy jsou si velmi podobné a na základě morfometrických a meristických znaků je není možné od sebe zcela bezpečně odlišit.
Zajímavý příběh se pojí s pojmenováním obou druhů parmiček a odráží se i v názvu publikace s popisem nového druhu E. niggie, který je označen jako „the other cousin“ – druhý bratranec/sestřenice. Při popisu druhu E. neefi v roce 1962 použil Greenwood označení neef, což znamená bratranec, jako vtipné poděkování Grahamu Bell-Crossovi, který nasbíral materiál, podle kterého byl druh popsán, a který prý často Greenwooda nazýval afrikánsky oom, což znamená strýc. Pro popis nového druhu bylo nyní použito slovo nig, které znamená sestřenice a bude také připomínat historického spojení těchto dvou druhů do jediného. Mimochodem, se znalostí tohoto příběhu je jasné, že české pojmenování E. neefi parmička Neefova je opravdový nesmysl… 😉
Danio dichromatus Britz & Kullander, 2024
Nový druh dania byl popsán [4] podle ryb odchycených v tocích v dolní části povodí řeky Tanintharyi poblíž měst Myeik a Palaw a v povodí řeky Dawei poblíž města Dawei v Myanmaru. Jméno odkazuje na dvě barvy, což je pro druh příznačné.
Jedná se o velmi atraktivní druh dania, který se vyznačuje výrazným sexuálním dimorfismem a dichromatismem, tedy pohlaví se podstatně liší zbarvením i dalšími znaky. Na facebookové stránce Fish in the News [5] (kterou doporučuji sledovat všem, koho nové druhy zajímají) jsem se dozvěděla, že tyto ryby byly poprvé importovány pro komerční účely v roce 2002 a v tomto případě se naopak myslelo, že se jedná o dva různé druhy, které byly označeny obchodními názvy Danio (nebo Brachydanio) sp. ‚Yellow Hikari‘ a ‘Blue Hikari‘. Následně bylo za pomoci DNA analýz zjištěno, že ‚Yellow Hikari‘ byli samci a ‚Blue Hikari‘ samice jediného tehdy nepopsaného druhu.

(Zdroj: Fish in the News [5], Foto: Jui-Pin Paui Wu)
Macropodus minnanensis Chen & Chiu, 2024
V Asii se ještě zdržíme, protože stojí za to alespoň krátce představit nový druh rájovce Macropodus minnanensis, který je popsán v práci Chen & Chiu (2024) [6] z jižní části provincie Fujian na jihovýchodě Číny. Pojmenován byl podle typové lokality, kterou je oblast v mandarínštině nazývaná Min-nan. Druh je možné od ostatních zástupců rodu bezpečně odlišit na základě kombinace morfometrických a meristických znaků a také podle specifického zbarvení, ve kterém jsou nápadné černé okraje dermálních váčků, do kterých jsou zasazeny šupiny, šedavé oči a velká temně černá, okrouhlá skvrna na skřelích.

(Zdroj: [6])
Corydoras iiap Tencatt et al., 2024
Zajímavý nový pancéřníček Corydoras iiap byl popsán [7] z povodí řek Itaya a Nanay v jihoamerickém Peru. Rybky dosahují standardní délky do 6 cm, základní barva těla je světlá, v přední části trupu a na hlavě přechází do žluta, atraktivní je tmavý pásek přes oko a také zelenožluté iridiscentní zbarvení těla. Druh byl již před svým vědeckým popisem delší dobu znám akvaristům pod obchodním názvem Corydoras sp. „sicri Luminoso“, případně kódovým označením Corydoras sp. C53.

(Zdroj: [7], Foto: Haakon Haagensen)
Panceřníčci C. iiap byli nalezeni pouze v menších potocích, které mají v závislosti na srážkách silně rozkolísaný průtok. Obývají toky s černou nebo kalnou vodou a písčitým substrátem. Článek uvádí hodnoty základních fyzikálně-chemických parametrů vody, které byly naměřeny na více lokalitách s výskytem druhu: teplota se pohybovala mezi 24,5 °C a 27,0 °C, pH 5,4–5,5, rozpuštěný kyslík 3,8–5,4 mg/l, vodivost 17,0–28,0 μS/cm. Na většině lokalit se C. iiap vyskytoval společně s C. ambiacus a C. sychri, kterému je velmi podobný.

(Zdroj: [7])
Hoplisoma osvaldoi Alonso et al., 2024
Další pancéřníček byl nově popsán z horní části povodí řeky Bermejo v povodí La Plata v Argentině a v tomto případě se jedná o nový druh rodu Hoplisoma. Zařazen byl do skupiny blízce příbuzných druhů (kladu) Hoplisoma paleatum. Od ostatních zástupců rodu se liší zbarvením, které je nicméně podobné jako u H. micracanthum, se kterým sdílí i společné lokality výskytu.
(Nejen) z práce Alonso et al. (2024) [8] je zřejmé, že početnou podčeleď Corydoradinae čeká ještě mnoho změn. Publikace prezentuje výsledky provedených analýz, ve kterých bylo použito 153 druhů pancéřníčků a sledováno 5 genů a 83 morfologických znaků. Při zahrnutí výše zmíněného nového druhu, který nebyl ve dříve provedených analýzách použit, se pak ukázalo, že rod Hoplisoma zřejmě není monofyletický (jen pro zopakování: nemá jednoho společného předka), a byl proto ustanoven a popsán nový rod Urkumayu, do kterého byly přeřazeny tři blízce příbuzné druhy pancéřníčků, které jsou endemity severozápadní andské části povodí La Plata v Argentině a byly dosud řazené do rodu Hoplisoma.
Nový rod Urkumayu nyní obsahuje druhy U. gladysae (tento je typovým druhem rodu) U. micracanthus a U. petracinii. Název rodu je složeninou kečuánských slov urku, což znamená hora, a mayu, což znamená řeka. Odkazuje na typický biotop druhů řazených do tohoto rodu.

(Zdroj: [8])

(Zdroj: [8])
Oryzias moramoensis Utama et al., 2024
Nový druh medaky Oryzias moramoensis byl popsán v práci Utama et al. (2024) [9] z oblasti vodopádů Moramo na jihovýchodě ostrova Sulawesi. Druh byl zařazen do skupiny O. woworae, která zahrnuje druhy vázané svým výskytem na jihovýchodní část Sulawesi a typické modravým odleskem těla, který je patrný u samců. Od ostatních druhů skupiny se však O. moramoensis geneticky výrazně liší.

(Zdroj: [9], Foto: Yamahira Kazunori)

(Zdroj: [9])
Pseudomugil halophilus Hammer et al., 2024
Nový druh duhounka byl popsán v práci Hammer et al. (2024) [10] z brakických vod podél pobřeží východního Queenslandu a s odkazem na preferované prostředí s vysokým obsahem solí byl pojmenován Pseudomugil halophilus. Jedná se o drobnou rybku s žlutavým, částečně průsvitným tělem, která se vzhledově nejvíce podobá druhu P. signifer, který však dorůstá podstatně větší velikosti (standardní délka ryb je až kolem 5,5 cm, zatímco u P. halophilus nepřesahuje 3 cm). P. signifer obývá také podobné biotopy ve stejné oblasti (resp. jeho areál rozšíření je větší, kromě východní Austrálie zahrnuje i některé ostrovy Torresova průlivu), ale zastihnout ho můžeme i v čistě sladkých vodách daleko ve vnitrozemí. Naproti tomu nově popsaný druh P. halophilus se zdá být úzce vázán na biotopy v ústích menších řek, potoků a kanálů, které jsou výrazně ovlivňované mořským přílivem. Vyhledává otevřené biotopy s mangrovovými porosty.

(Zdroj: [10])

(Zdroj: [10])
Nové druhy rodu Kiunga
Hned tři nové druhy rodu Kiunga jsou popsány v práci Allen et al. (2024) [11], která prezentuje výsledky kompletní revize tohoto rodu patřícího také do čeledi Pseudomugilidae, duhounkovití. Nově popsanými druhy jsou Kiunga auromarginata, K. filamentosa a K. leucozona, a společně s dříve popsanými K. ballochi a K. bleheri tedy rod nyní zahrnuje pět platných druhů. Je rozšířen pouze v tocích horní části povodí řeky Fly na ostrově Papua Nová Guinea, na území o rozloze přibližně 3 200 km2. Areály jednotlivých druhů jsou pak extrémně malé, zahrnující pouze několik málo potoků, výskyt K. auromarginata byl potvrzen pouze z typové lokality, potoka Taki.
Typickým biotopem jsou mělké, pomalu tekoucí potoky v rovinatém nebo mírně zvlněném terénu v nadmořské výšce 40–100 m, tekoucí nenarušeným deštným pralesem.

(Zdroj: [11])