V srpnu letošního roku se konala devátá Korea Aqua Pet Show, zkráceně K AQUA. Na rozdíl od předchozího ročníku, který se po několikaleté virové odmlce konal v nově vybudovaném akvaristickém komplexu v menším rozsahu, se letošní výstava přesunula do jednoho z hlavních výstavišť KINTEX nedaleko Soulu.
Návštěvníků bylo letos ve srovnání s ročníkem 2023 požehnaně, v místech s rybičkami či jinými živočichy jich ale bohužel bylo až nepříjemně mnoho. Dalším zajímavým rozdílem oproti loni bylo četné zastoupení zahraničních prodejců. (Foto: Vojtěch Kubica)
Akci provázelo hned několik soutěží. Aquascaping je už tradicí a umělecká díla jsou vystavena od začátku do konce výstavy. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Jiné soutěže se vystřídaly v průběhu tří dnů trvání akce, jako například každodenní „suchý“ aquascaping na obrázku. Další soutěže, které bohužel přesahují rámec této reportáže, byly soutěže krásy gupek, pancéřníčků a krunýřovců, terčovců, mečovek, plat a jiné, které buď zmíním později, nebo se minuly s časem mé návštěvy. (Foto: Vojtěch Kubica)
Neodmyslitelnou částí je prodej rybiček. Většinou nabídka cílila na začátečníky: živorodky, pancéřníčci, skaláry. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Jiné stánky nabízely akvarijní dekorace. Umělé kameny a 3D pozadí už jsou běžné, novinkou pro mě byly vodopády bílého písku nebo mlha v akváriu. (Foto: Vojtěch Kubica)
Na výstavě byli v menším počtu zastoupení i prodejci plazů. Podobně jako u rybiček se zaměřují zejména na začátečníky, ale v případě zájmu vyžádaný druh dokáží sehnat a importovat ze zahraničních chovů. Krom želv mnoha druhů byli nejčastěji k vidění pagekoni z Nové Kaledonie a krajty královské v mnoha barevných formách. Ačkoliv jsou ve zdejších končinách suchozemští plazi stále poměrně kontroverzní mazlíčci, nabývají na popularitě. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
V posledních letech roste obliba výroby a instalace akvárií na míru. Jednou z možností je pořízení hotového kousku přírody, který je při svém malém půdorysu krásným a dostupným živým doplňkem omezených prostorů obývacích pokojů. U větších akvárií služby zahrnují odhady zatížitelnosti podlahy, výrobu, instalaci a lze objednat také zařízení a údržbu. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Šlechtění je nepochybně velmi náročná záležitost. Ačkoliv nemá v Koreji Japonsko kvůli historii příliš dobré jméno, jeho národní symboly plavou ve velkém počtu v mnoha nádržích. (Foto: Vojtěch Kubica)
V době mé návštěvy probíhala soutěž barevných závojnatek a jiných karasů. Každý návštěvník dostal tři nálepky, kterými mohl hlasovat pro jednu rybu. Na konci soutěže byly nálepky u všech exemplářů sečteny a následovalo vyhlášení vítězů. (Foto: Vojtěch Kubica)
Poměrně velká plocha byla zaplněna káděmi s koi kapry, kteří čekali na posouzení porotou. Každý exemplář měl pro sebe nádrž o průměru zhruba dva a půl metru. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Betty několika druhů byly k dostání ve všemožných barevných formách a kvalitách. (Foto: Vojtěch Kubica)
Baramundi malajský, lidově „drak“, jak ho nazývají místní, je ve východoasijské kultuře ryba velkého významu a na výstavě bylo k vidění mnoho nádherných exemplářů, které často doplňovaly trnuchy. (Foto: Vojtěch Kubica)
Zlatý baramundi tradičně přináší bohatství, červený zdraví. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Jeden druh s popularitou baramundi soutěží: terčovci jsou velmi dostupnou alternativou. (Foto: Vojtěch Kubica)
Na výstavách se objevují také chovné páry terčovců a někteří vystavovatelé šli ukázkou mláďat ještě o krok dále. (Foto: Vojtěch Kubica)
Součástí výstavy je i tombola. Losování lístků doprovázelo nenáhodné vybírání účastníků podle vyčíslitelných metrik jako např. nejmladší, nejstarší, kdo přijel z největší dálky… Po předchozí konverzaci se studenty ichtyologie, kteří zkoumají nemoci a jejich léčbu, ale na své první domácí akvárium teprve čekají, jsem se rozhodl svoji cenu za „dlouhou cestu“ – technicky vybavené třicetilitrové akvárium – věnovat jim. (Foto: Vojtěch Kubica)
Stánek státní výzkumné instituce si okamžitě získal mé sympatie expozicí tří tanganických druhů: Neolamprologus multifasciatus , Neolamprologus brichardi a Julidochromis dickfeldi . V akváriích simulovali zážitek potenciálních chovatelů několika dospělci a mladými ve velmi hojném počtu. Zřejmě odchovávají tyto druhy po tisících, a tak byla zodpovězena otázka, proč jsou právě tyto tři druhy v Koreji dostupné i cenově. (Foto: Vojtěch Kubica)
(Foto: Vojtěch Kubica)
Téměř všechny stánky pořádaly darovací akce a ani tento nebyl výjimkou. Po krátkém čekání v řadě se naší malé výpravě povedlo ukořistit 13 mláďat J. dickfeldi o velikosti asi 1,5 až 3 cm ve třech kelímcích. Osobně jsem byl ze začátku velmi skeptický k vyhlídkám kelímkových svěřenců, ale naštěstí jsem se mýlil. Po asi pěti hodinách prohlídky zbytku výstavy a cesty domů byly všechny rybky stále čilé a úspěšné vypuštění do jejich nového domova bylo skvělým zakončením výletu. (Foto: Vojtěch Kubica)