Skalická Morávka (3): střevle potoční (Phoxinus phoxinus)
V předchozích vycházkách ke Skalické Morávce v Akváriu č. 58 a 59 jsme se zatím jen rozhlíželi, i když většinou pod hladinou. Věřím, že vás tohle místo okouzlilo stejně jako mě. Co by to ale bylo za akvaristický výlet, kdyby tam nebyly ryby? Jsou, samozřejmě. Byly i vidět na některých fotkách, ale teď se jim konečně dostane náležité pozornosti.
Jelikož se pohybujeme v podhůří Beskyd a v řece či jejích bočních ramenech s velmi čistou, chladnou vodou, můžeme se těšit z přítomnosti střevlí. To byla kdysi velmi hojná ryba, kterou pamětníci chytali na kdejakém potoce a používali jako nástražní rybku na lov dravců. Kdeže jsou ty časy, stavy drobných rybek (a nejen střevlí) za poslední desetiletí značně poklesly, nepočítáme-li invazní střevličky východní, ale to odbočuji… Dnes je střevle u nás poměrně vzácná, zákonem chráněná a celoročně hájená. A patří mezi naše nejkrásnější ryby, ale to je můj značně subjektivní dovětek :-).
Střevle potoční (Phoxinus phoxinus) je kaprovitá ryba dorůstající délky max. 10–12 cm a obývající střední a severní část Eurasie. Najdeme ji od Velké Británie až po Koreu. Navzdory tomuto velkému areálu rozšíření je ale na mnoha místech vzácná. Neprospěly jí regulace toků, zhoršení kvality vody ani šíření již zmíněné střevličky východní. U nás ji najdeme hlavně v horských či podhorských tocích s chladnou, čistou vodou, spíše na zastíněných místech. Kvůli tření migruje proti proudu na štěrkové trdliště. V té době také bývají samci zbarvení dozelena se spodní částí těla červenou. Jiná takto pestře zbarvená ryba u nás nežije.
Já jsem střevle v tomto rozpoložení bohužel v žádném roce nezastihla; pokaždé jsem přišla buď moc brzo, nebo moc pozdě, takže je u samců vidět jen třecí vyrážka. I tak jsem si ale tuto rybku zamilovala a jejích hejn se nemůžu nabažit. Podívejte se na fotky, myslím, že mě pochopíte.