Jan Burzanovský: Rody rájovců podčeledi Macropodusinae
Hned v úvodu je přiznání, že na rozdíl od již zpracovaných tematických knih o skalárách, bojovnicích a cichlidkách, které jsou autorovou srdcovkou a má s jejich chovem a odchovem bohaté zkušenosti, zde se pouští trochu na tenký led, protože tato skupina labyrintek byla přeci jenom na okraji jeho chovatelského zájmu. Ale protože je i přesto miluje, neodolal a zúročil svůj bohatý archiv k napsání této monografie.

U každého druhu je pak uveden Vědecký popis, Typové vzorky, Diagnóza (somatotyp), Popis, Pohlavní dimorfismus, Rozmnožování, Ekologie, Výskyt, Etymologie, Mapa rozšíření a Poznámky. V těch je u každého druhu něco zajímavého – historie objevů, odchytů, popisů, importů, chovů, osobní vzpomínky známých vědců, ale i úplně neznámých objevitelů. Délka těchto poznámek je od jediné věty po několik stran. Informace shromážděné v poznámkách jsou skutečně zajímavé, neobvyklé, často nečekané a opravdu mne bavily.
Autor už svoje předchozí knihy nechal tisknout na barevně tónovaný papír. Mám to rád, protože čtení na bílém lesklém papíře není, především v noci, moc příjemné. V tomto případě zvolil několik různých odstínů zeleného až modravého pozadí, které slouží k odlišení jednotlivých oddílů knihy. Dobrý nápad.

Obrazová dokumentace druhů a lokalit je vybrána dokonale. Fotografie jsou ostré, barevně věrné, v dokonalém řezu. Prakticky na každé stránce jsem si říkal „tak tohle bych chtěl mít doma“, nebo „snad se tam ještě stihnu podívat“, v každém případě se ale honí hlavou „mám kritický nedostatek akvárií“.
V podkapitole Parosphronemus sp „???“ – speciální dodatek (27 str.) je velmi dobře znát, jak hluboko autor pronikl při studiu materiálů do problematiky nekompletních či nevěrohodných popisů a vědeckých studií a někdy až zmatených interpretací.
I když je publikace koncipována jako atlas a má striktně encyklopedický formát, je příjemně čtivá. Jasně, není to Jo Nesbø, ale já mám encyklopedie rád. Na každé další stránce totiž objevím něco nového.
Správná recenze by měla knihu také trochu znevážit odhalením chyb. Tady jsou některé z nich:- V pasážích „Ekologie“ je občas uvedeno sousloví hustý substrát, což je anglický ekologický termín, který se překládá jako hustě zarostlé dno, nebo hustá vegetace u dna. Ostatně termín substrát je v knize uváděn i obecně, ve významu dno. Tady si myslím, že snaha o odbornost textu zašla dále, než musela.
- Na několika místech jsem narazil na termín drenážní systém, což evokuje představu odvodňovacího kanálu, ale nahlédnutím do dvou originálních zdrojů jsem si ověřil, že se jedná o očekávané zavlažovací strouhy. I v tomto případě by český termín pomohl k lepší srozumitelnosti.
- U popisu somatotypu mne trochu rozptyluje nejen nepříliš vhodný termín Diagnóza, ale i to, že občas je uváděn také bez diakritiky – Diagnoza.
- V této publikaci, podobně jako v té předchozí (recenze v Akváriu č. 63) autorovi výjimečně trochu utekla typografická úprava. Občas jsou na konci řádku jednopísmenná slova a pomlčky, někde spadly jednotky na další řádek, zaregistroval jsem i kurzívu na několika místech, kde neměla co dělat. Číslování stran je i tam, kde nemá být (např. na předsádce nebo koncových vakátech).
A stejně jako u předešlé autorovy knihy o divokých bojovnicích i zde musím napsat, že pokud chci mít dokonalý a rychlý přehled o skupině rájovců, je dobré mít tuto monografii v knihovně.
Publikace: Rody rájovců podčeledi Macropodusinae Autor: Jan Burzanovský Vydavatel: Jan Burzanovský – vlastním nákladem Rok vydání: 2025 Rozměr: 14,8 x 21,0 cm Rozsah: 242 stranCena: 500 Kč





